Bingo podstawowe informacje o grze

Podstawowe zasady gry w Bingo

Historia

Bingo to gra losowa, w której gracz zaznacza losowo wybrane numery na uprzednio wydrukowanych planszach o wymiarach: 5 wierszy na 5 kolumn. Zwykle gra kończy się, gdy pierwszy z uczestników uzyska określoną kombinację z wylosowanych numerów i wykrzyknie obowiązkowe hasło : „bingo!”. Obecnie liczba różnych wariantów gry w bingo znacznie wzrosła, dlatego można spotkać nieograniczoną liczbę kombinacji używanych w czasie gry w bingo.

 

Zjednoczone Królestwo i Australia

W przeciwieństwie do typowej planszy 5×5, karty do gry używane w Zjednoczonym Królestwie i Australii składają się z trzech wersów i dziewięciu kolumn. Są one umieszczone w specjalnych książkach po 10 stron, każda innego koloru: fioletowa (Violet), żółta (Yellow), różowa (Pink), szara (Grey), pomarańczowa (Orange), niebieska (Blue), czerwona (Red), biała (White), złota (Gold) i limonkowa (Lime). Czasami można także kupić tzw. „Flyers”, czyli pojedyncze karty zawierające 6 plansz do gry.

 

Elektroniczne Bingo

Dzięki zaawansowanej technologii, bingo stało się popularne jako gra dostępna na podręcznych komputerach. Urządzenia te posiadają specjalne mechanizmy namierzające, chroniące gracza przed przeoczeniem bingo, nawet jeśli gra na kilku planszach. Korzystając z tego urządzenia, gracz wprowadza numery wyczytane przez losującego, a komputer automatycznie sprawdza i zaznacza je na wszystkich planszach. Komputery do gry w bingo mogą kontrolować nawet 200 plansz w czasie jednej gry, ale niektóre kasyna mogą ograniczać liczbę plansz granych w tym samym czasie.

 

Bingo Online

Strony internetowe, na których można grać w bingo, zamiast losowania kul korzystają z generatorów liczb losowych (Random Number Generators – RNG). RNG jest aplikacją, która ma za zadanie tworzyć sekwencje numerów nie układających się w żadne konkretne wzory. Aby zagrać w bingo online, musisz odwiedzić stronę internetową oferującą grę w formacie Flash, albo pobrać i zainstalować darmowe oprogramowanie.

 Ciekwostka

Zwykle rozgrywa się do kilku gier w jednej partii, np. na początku wygrywa gracz, który pierwszy zdobędzie całą linię, po czym gra jest kontynuowana aż do czasu, kiedy któryś z graczy zdobędzie całą planszę.

Większość graczy zaznacza cyfry na wielu planszach naraz; 30 plansz nie jest rzeczą niezwykłą. Z powodu dużej liczby plansz używanych przez każdego gracza, hale mają oddzielny stolik dla każdego gracza, na którym oni mocują plansze za pomocą taśmy klejącej. Aby zaznaczać cyfry szybciej używane są specjalne markery zwane dabber.

Bingo jest często wykorzystywane jako narzędzie edukacyjne w procesie nauczania obcego języka w wielu krajach. Zwykle zamiast liczb na planszach są słowa lub obrazki, a nauczyciel wyczytuje słowa w obcym języku.

Istnieją również różne odmiany np. Screeno

Podstawowe Wzory Plansz

Blackout (Zaćmienie)

Bingo Blackout

Lines (Linie)

Bingo lines 2 Bingo lines 1 Bingo lines 3

Squares (Kwadraty)

Bingo kwadrat

U’s (Litery U)

Bingo litery u 1 Bingo litery u 2

T’s (Litery T)

Bingo litery t 1 Bingo litery t 2

 

 

2 komentarze

  1. Krzysiek napisał(a):

    Zasady gry w bingo nie stanowią problemu, gorzej z artykułem na waszej stronie. Jeden wielki bełkot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *