Poker Karaibski

Poker Karaibski zasady gry hazardowej

Historia

Zwykle trudno jest ustalić historię powstania tysiącletnich gier powstałych w Chinach. W przypadku pokera karaibskiego historycy nie mają takiego problemu. Gra ta była po raz pierwszy rozgrywana na Karaibach oraz w trakcie karaibskich rejsów, w wyniku których pasażerowie przetransportowali grę do Ameryki. Z powodu niskich szans na wygraną, które zwracają się raczej na korzyść kasyna, jest to jedna z bardzo trudnych do wygrania gier. Zasady gry są jednak bardzo proste. Z powodu rosnącej popularności gry wśród amerykańskich graczy, została ona wprowadzona do wielu kasyn. By zwiększyć jej atrakcyjność dla gracza, grę wzbogacono w progresywny jackpot i świetne bonusy. Początkowo gracza obowiązywały dość trudne układy kart, takie jak trójka lub para (flux). Nazwa flux została zamieniona na „flush” i funkcjonuje do dziś. W XVIII wieku, aby uczynić grę ciekawszą, gracze wprowadzili do gry układ zwany „Bluff”. Warto zauważyć, że poker karaibski należy nadal do grupy jednych z najtrudniejszych gier. W XVIII wieku, kiedy przeniesiono grę do Ameryki, przetłumaczono wiele terminów na język angielski, żeby uczynić ją zrozumiałą dla amerykańskich graczy. Obecnie gracze mogą zagrać w pokera karaibskiego online.

 

Zasady Gry w Pokera Karaibskiego

Poker karaibski to gra karciana grana za pomocą jednej talii kart. Aby zacząć grę, gracz musi postawić zakład „ante” (zakład obowiązkowy). Grający ma także możliwość skorzystania z jackpotu progresywnego. Aby tego dokonać, musi umieścić żeton w rowku (slot), co aktywuje progresywny jackpot dla konkretnego miejsca i obecnego układu. Należy tego dokonać zanim krupier ogłosi koniec zakładów („No more bets”). Gracz i bankier otrzymają po pięć kart. Wszystkie karty graczy są zakryte, ale ostatnia karta krupiera jest odsłonięta. Po zobaczeniu karty krupiera, gracz może zobaczyć swoje karty i podjąć decyzję, czy grać lub zebrać karty. Po dokonaniu wyboru o zostaniu w grze, gracz musi postawić dodatkowy zakład równy dwukrotnej sumy zakładu ante. Pozostałe karty krupiera zostają odsłonięte, gdy wszyscy gracze podejmą decyzje. Jeżeli układ krupiera tworzy król i as, para lub inny wyższy układ pokerowy, krupier pozostaje w grze. Następnie krupier porównuje swój układ z układami graczy, zaczynając od prawej strony. Jeżeli układ któregoś z graczy przewyższa wartością uzyskany przez krupiera, gracz ten wygrywa zarówno zakład ante, jak i inne złożone zakłady. Jeżeli układ krupiera nie kwalifikuje się do gry, zostaje wypłacony jedynie zakład ante, podczas gdy zakłady złożone przez graczy wracają niezapłacone do właścicieli. Podstawowe zasady gry w pokera karaibskiego to:

  • gracze grają tylko jednym układem;
  • gracz, który chce zagrać w grę z progresywnym jackpotem, musi wrzucić do maszyny żeton o wartości 1$;
  • zawodnicy nie mogą rozmawiać z sobą ani z dealerem o swoich układach;
  • skutkiem rozdania niewystarczającej ilości kart dla gracza jest tzw. „martwa ręka” lub remis;
  • krupier może rozdać dodatkowe karty, żeby uzupełnić układ piątą kartą, ale wszystkie inne złe rozdania skutkują unieważnieniem wszystkich układów i ponownym tasowaniem kart;
  • pięć kart należących do graczy musi znajdować się pod kontrolą rozdającego. Po sprawdzeniu swoich kart i ułożeniu ich do góry koszulkami, gracze nie mogą ponownie dotknąć kart;
  • odkrycie tzw. zakrytych kart (ang. hole card) przed ogłoszeniem przez krupiera końca składania zakładów, skutkuje unieważnieniem wszystkich układów;
  • jeśli Twój układ zwycięży z zakwalifikowanym układem krupiera, wygrywasz zakład ante w stosunku 1 do 1 oraz swój zakład w zależności od uzyskanego układu (są to najczęściej spotykane zasady, mogą się jednak różnić):
Poker królewski 100:1 Poker 50:1 Kareta 20:1 Ful 7:1 Kolor 5:1
Strit 4:1 Trójka 3:1 Dwie pary 2:1 Para 1:1 As/Król 1:1

Układy Kart

Od najwyżej punktowanego do najniżej punktowanego:

 

Poker królewski (Royal Flush)

Pięć najwyższych kart tego samego koloru:

 

Poker (Straight Flush)

Pięć kart tego samego koloru ułożonych w sekwencji (As może w stricie i pokerze grać również rolę niskiej karty), np.:

 

Kareta (Four of a Kind)

Układ składający się z czterech kart tej samej wartości i jednej innej karty, np.:

 

Ful (Full House)

Układ składający się z trzech kart tej samej rangi i jednej pary o innej randze, np.:

 

Kolor (Flush)

Układ pięciu kart w tym samym kolorze, ale nie ułożonych w kolejności, np.:

 

Strit (Straight)

Układ pięciu kart w co najmniej dwóch kolorach, ułożonych w sekwencji, np.:

 

Trójka (Three of a Kind)

Układ trzech kart tej samej rangi i dwóch innych kart o różnych rangach, np.:

 

Dwie pary (Two pair)

Układ dwóch kart tej samej rangi, dwóch kart innej rangi (pasujących do siebie, ale różnych od pierwszej pary) i jednej karty innego rodzaju, np.:

 

Para (One pair)

Układ dwóch kart tej samej rangi i trzech innych kart różniących się między sobą, np.:

 

Wysoka karta (High card)

Zwana także układem bez pary – układ, który nie spełnia żadnych z wyżej przedstawionych wymogów. Jedyną istotną kartą jest najwyższa karta, ponieważ układ taki nadal ma szansę na wygraną z innym układem bez kart. Przykład układu bez pary:

 

Słownik Przydatnych Zwrotów

Ace-King (As-Król) – najniższy wartością układ wygrywający grę.

Ante – obowiązkowy zakład, którego trzeba dokonać przed rozdaniem jakichkolwiek układów.

Fold (spasować)– zamiast pozostać w grze, gracz może złożyć karty i pozbyć się układu kładąc go na stole. Można tego dokonać w momencie, gdy gracz ma postawić zakład.

Hierarchy of Hands (hierarchia rąk) – każdy układ ma konkretną rangę od najwyższej wartości do najniższej. Aby móc wyłonić zwycięzcę, każdy gracz musi się stosować do tego systemu. Poker królewski to układ o najwyższej wartości.

Payout Table (tabela wypłat) – kwota możliwej wygranej dla gracza o zwycięskim układzie.

Progresywny jackpot – oddzielny zakład, którego wysokość zależy od ilości zakładów w grze.

Progressive Jackpot Box (skrzynka progresywnego jackpota) – miejsce, w którym gracz składa zakłady w progresywnym jackpocie.

Push (remis) – w większości gier remis nazywany jest „Push”. W tym wypadku, gracz odzyskuje wartość zakładu ante, ale nic nie wygrywa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *