Poker Pai Gow

Poker Pai Gow gra karciana

Historia

Poker Pai Gow to stara chińska gra. Początkowo grano w nią za pomocą płytek podobnych do domino. Obecnie gra się kartami, co sprawia, że gra ta bardzo upodobniła się do pokera. Wśród różnych wariantów gry Pai Gow, nadal najpowszechniejszymi obowiązującymi zasadami są zasady ustanowione w XIX wieku. W tamtych czasach Pai Gow był był jedną z najczęściej granych gier w Chinach, skąd w latach 80. chińscy imigranci przenieśli go do Stanów Zjednoczonych. Początkowo, Pai Gow można było spotkać w Kalifornii, jednak już w 1987 stał się jedną z gier dostępnych w ofercie kasyn w Las Vegas.

 

Zasady Gry w Pokera Pai Gow

W pokera Pai Gow gra się przy użyciu talii 52 kart i jednego jokera. Joker pełni funkcję tzw. wild card, co oznacza że może być użyty jako as, lub by skompletować pokera, strita lub kolor. Aby rozpocząć grę, gracz musi ustalić zakład ante (rodzaj wpisowego do rozdania). Następnie gracz otrzymuje siedem kart, które musi podzielić na dwie ręce. Pierwsza ręka to układ pięciu kart i nazywana jest układem wysokim (ang. behind hand). Drugi układ składa się z dwóch kart i nazywa się układem niskim. Gracz musi ułożyć jak najlepszy, możliwy do ułożenia w danej sytuacji, pięciokartowy układ pokerowy. Wartości kart w układzie pokerowym są takie same, jak w pokerze, z paroma wyjątkami, które wymieniliśmy poniżej:

 

Pięć asów (Five Aces)

Najwyżej punktowany układ w Pai Gow, składający się z 4 asów i jokera:

 

Poker królewski (Royal Flush)

Pięć najwyższych kart tego samego koloru:

 

Poker (Straight Flush)

Pięć kart tego samego koloru ułożonych w kolejności. Wyjątkiem od typowych reguł pokera jest to, że w większości kasyn układ przedstawiony na poniższej ilustracji jest właściwie drugim po pokerze królewskim, najwyżej punktowanym ułożeniem kart:

 

Kareta (Four of a Kind)

Układ składający się z czterech kart tej samej wartości i jednej, dowolnej karty, np.:

 

Ful (Full House)

Układ składający się z trzech pasujących do siebie kart tej samej wartości i dwóch pasujących do siebie kart innej wartości, np.:

 

Kolor (Flush)

Układ, na który składa się pięć kart tego samego koloru nie ułożonych w sekwencji, np.:

 

Strit (Straight)

Układ składający się z pięciu kart w przynajmniej dwóch kolorach, ułożonych w sekwencji, np.:

 

Trójka (Three of a Kind)

Układ zawierający trzy karty tej samej wartości i dwie karty o innym nominale (różniące się również między sobą), np.:

 

Dwie pary (Two pair)

Układ składający się z dwóch kart takiej samej wartości i dwóch kart innej wartości (pasujących do siebie, ale różnych od pierwszej pary), np.:

 

Para (One pair)

Układ składający się z dwóch kart o tym samym nominale i trzech kart, które różnią się od tej pary i nie pasują do siebie nawzajem, np.:

 

Brak pary

Układ, który nie spełnia żadnych z wyżej wymienionych wymogów. Jedyną istotną kartą w tym układzie jest karta o najwyższym nominale, ponieważ układ ten nadal ma szansę na wygraną w zestawieniu z innym układem nie zwierającym par. Przykłady układów bez par:

 

Rozmieszczenie Układów

Gracz musi ułożyć karty w taki sposób, żeby układ wysoki (behind hand) miał większą wartość niż układ niski (front hand).

Po rozmieszczeniu układów, gracz kładzie dwie karty zwracając je indeksem do dołu. Kiedy wszyscy gracze są gotowi, krupier odkrywa swoje karty ułożone również w dwa układy. W tym momencie wszyscy grający odkrywają swoje karty. Wynik gry jest uzależniony od zestawienia wysokiego i niskiego układu krupiera z układem uzyskanym przez gracza. Możliwe są następujące wyniki gry:

  • jeśli gracz wygra w obu układach, krupier wypłaca mu postawioną stawkę;
  • jeśli gracz wygra jednym układem a krupier drugim, pieniądze nie zmieniają właściciela (tzw. „push”)
  • jeśli krupier wygra oboma układami, otrzymuje cały zakład gracza;
  • jeśli w którymkolwiek układzie wystąpił remis pomiędzy krupierem a graczem, wygrywa krupier. Ponadto, jeśli w obu układach wystąpi remis, lub gdy krupier wygra w jednym układzie, a w drugim był remis, to również wygrywa rozdający. Co więcej, jeśli gracz wygra w jednym układzie, a w drugim jest remis, stawki nie zmieniają właściciela („push”)

 

Słownik Przydatnych Zwrotów

Co-banking – gracz może pełnić funkcję bankiera. Takie rozwiązanie nie jest dostępne we wszystkich kasynach.

Copy (kopia) – inaczej remis. Zakład zostaje przekazany bankierowi po remisie.

Dragon Hand – dodatkowy układ oferowany dla pustego miejsca przy stole. Niektóre kasyna pozwalają graczom grać kartami z dragon hand.

Behind Hand (układ wysoki) – układ pięciu kart w Pokerze Pai Gow.

Front Hand (układ niski) – układ dwóch kart, które ustawia się przed układem pięciu kart.

High Card (wysoka karta) – najwyższa karta w układzie.

High Hand (wysoka ręka) – zobacz Układ Wysoki.

Low Hand (niska ręka) – zobacz Układ Niski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *