Ruletka

Rulatka gra hazardowa w kasynie

Historia

Ruletka to francuska gra wynaleziona w XVIII wieku przez Blaise Pascala, szalonego naukowca, który usiłował wynaleźć perpetuum mobile. Po tym, jak skonstruował do swoich eksperymentów urządzenie w formie wielkiego koła, jeden z jego przyjaciół wpadł na pomysł użycia urządzenia do celów hazardowych. Nazwa ruletki wywodzi się z francuskiego zwrotu oznaczającego „małe koło” i jest jedną z najpopularniejszych gier losowych granych w kasynach. Zasady gry w ruletkę nie są skomplikowane. Wyróżniamy dwa rodzaje ruletki: ruletkę amerykańską i europejską. W 1842 roku po raz pierwszy zagrano w ruletkę w pierwszym paryskim kasynie założonym przez Francois i Luisa Blanc. Luis i jego brat, Francois, dodali jedno 0 do numerów znajdujących się na kole ruletki, aby lepiej konkurować z innymi kasynami oferującymi tradycyjne koło z dodatkowym polem pojedynczego lub podwójnego zera. Ponadto, bracia założyli także pierwsze kasyna w Monte Carlo. Legenda głosi, że w zamian za sekret ruletki, Luis i Francois zaprzedali dusze diabłu, ponieważ suma cyfr występujących na kole ruletki równa się 666. W Stanach Zjednoczonych gra w ruletkę została zapoczątkowana przez francuskich emigrantów. Amerykańskie kasyna nie były jednak zadowolone z liczby wygranych w ruletce. Aby uzyskać wyższe zyski, w Amerykańskich kasynach dodano do ruletki dodatkowe pole 00. Z tego względu, to europejska ruletka pozostaje najpopularniejszą formą tej gry.

 

Ruletka Europejska Ruletka Amerykańska

 

Gra

Żeby zagrać w grę, gracze układają żetony na polach, które według nich wypadną. Żetony ustawia się na specjalnym stole do obstawiania zakładów, ich pozycja zależy od rodzaju zakładu, który chce złożyć gracz. Po obstawieniu wszystkich zakładów, krupier wprawia w ruch koło ruletki, jednocześnie wrzucając do środka koła kulkę, która kręci się w przeciwnym kierunku i ma za zadanie zatrzymać się na jednym z pól oznaczonym takim samym numerem, jak te typowane przez graczy na stole.

 

Zasady Gry w Ruletkę Amerykańską

Przestrzeń do składania zakładu rozpoczyna się od pól 0 i 00 na górze planszy i pozostałych cyfr, od numeru 1 na górze, do 36 na dole stołu. W przypadku, gdy wypadnie jedno z zer, zyski ze wszystkich zakładów (poza bezpośrednim obstawieniem pola 0) są przejmowane przez kasyno. Oznacza to, że kursy są niekorzystne dla typujących, zwiększając tym samym dochód kasyna. Z tego powodu Ruletka Amerykańska nie jest zbyt popularna. Szczególnie nie cieszy się popularnością wśród graczy internetowych, którzy mogą przebierać wśród Ruletek Europejskich dostępnych w prawie każdym internetowym kasynie.

 

Zasady Ruletki Europejskiej

W tym typie ruletki występuje tylko jedno 0, co odrobinę zwiększa szansę na wygraną odstawiającego zakład. Co więcej, Ruletka Europejska korzysta z zasad „en prison” i „la partage”, które są dużo korzystniejsze dla gracza.

En Prison

Zasada ta obowiązuje jedynie przy zakładach 1 do 1. Jeśli na ruletce wypadnie zero, masz dwa wyjścia:

  • odzyskać połowę zakładu;
  • „uwięzić” zakład (ang. imprison), tzn. pozostawić zakład na stole na następną kolejkę. Jeśli zero pojawi się ponownie, lub obstawione pole nie zostanie wylosowane, tracisz cały zakład, jednak jeśli wytypowany numer wypadnie, otrzymujesz z powrotem swoje pieniądze.

La Partage

Podobnie do en prison, la partake ma zastosowanie, gdy w grze wypadnie 0, jednakże tym razem nie masz wyboru: po prostu odzyskujesz połowę swojego zakładu.

Warto jest szukać kasyn, które stosują te zasady, ponieważ działają one na korzyść grającego.

 

Zakłady w Ruletce

Zakład


Opis


Wygrana


Prawdopodobieństwo (Ruletka Europejska)


Zakłady zewnętrzne


Even Odd Bet (parzyste/nieparzyste)


Zakład na numery „parzyste” lub „nieparzyste”, obejmuje 18 numerów, nie dotyczy zera


1 do 1


48,65%


Red Black Bet (czerwone/czarne)


Zakład na pola „czerwone” lub „czarne”; obejmuje 18 numerów, nie dotyczy zera


1 do 1


48,65%


High Low Bet


(wysokie/niskie)


Zakład na pola 1-18 lub 19-36; obejmuje 18 numerów


1 do 1


48,65%


Dozen Bet


(tuzin)


Zakład na pola 1-12, 13-24, 25-36; obejmuje 12 numerów


2 do 1


32,43%


Column Bet


(kolumna)


Żeton ułożony na pole na końcu kolumny, obejmuje całą kolumnę (12 numerów), nie dotyczy zera


2 do 1


32,43%


Zakłady wewnętrzne


Six-Line Bet


Żeton położony na końcu linii pomiędzy dwoma rzędami. Zakład obejmuje 6 numerów w dwóch sąsiadujących rzędach


5 do 1


16,22%


Corner Bet


Żeton ułożony na punkt wspólny czterech sąsiadujących numerów, zakład obejmuje te cztery pola


8 do 1


10,81%


Street Bet


Zakład na koniec rzędu, dotyczy całego rzędu (3 numery)


11 do 1


8,11%


Split Bet


Zakład na wspólny punkt pomiędzy dwoma numerami, dotyczy obu numerów


17 do 1


5,41%


Straight Bet


Zakład na pojedynczy numer, dotyczy tylko jednego pola


35 do 1


2,70%


Strategie Gry w Ruletkę

Nie istnieje żadna prawdziwa strategia gry oparta na konkretnych obliczeniach matematycznych, która może być wykorzystana podczas takiej gry losowej, jaką jest ruletka. Każdy, kto próbuje sprzedać jakikolwiek cudowny system lub strategię gry, chce jedynie oskubać nas z pieniędzy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *